FESTİVAL EL KİTABI

“Bir Tiyatro Festivalini Gerçekleştirmek İçin Yapılacak Hazırlık ve Uygulama Çalışmalarının El Kitabı”na
sizin de katkınızı bekliyoruz…

Türkiye’de ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde her yıl yetmişin üzerinde kültürel festival düzenlenmektedir. Bu festivallerin arasında normlara uygun olarak düzenlenen tiyatro festivalleri de yer almakta, bunun yanı sıra iyi niyetle yapılmaya çalışılan organizasyonlar da bulunmaktadır. Bu çalışmaların seyirciyle buluşma aşamasının öncesi ve sonrasında yoğun çabalar gerektirdiği de aşikârdır.
Türkiye’nin ilk ve tek “seyirci örgütlenmesi” olan Direklerarası Seyircileri, 2000 yılından beri sahnelerdeki çalışmaları takip ederek tiyatromuzu anlamaya çalışmakta ve “tiyatro seyircisi”ne ulaşan tüm etkinliklerin sonuçlarıyla ilgilenmektedir.
Bu ilgi doğrultusunda “bizim tiyatromuz” olgusunun; yapımcı, yönetmen ve oyunculuk anlayışı ekseninde uluslararası platformlara taşınması gerektiğini hissedebiliyoruz.
Geçmişte olduğu gibi iletişim araçlarının bu denli çeşitlendiği günümüzde de tiyatro festivalleri uluslararası kültürel etkileşimin en önemli araçlardan biri olmaya devam ediyor. Gerçekleştirilmesi planlanan bu festivallerin en yararlı şekilde donatılması ve sunulması gerekiyor.
“Bir Tiyatro Festivalini Gerçekleştirmek İçin Yapılacak Hazırlık ve Uygulama Çalışmalarının El Kitabı” olarak andığımız ve Festival El Kitabı adını verdiğimiz bu çalışma, bu konuda girişilecek çalışmalara katkı sağlayabileceğimiz inancıyla hazırlandı ve bu kitapçıkta “karar ve hazırlık” sürecinde gerekli ve önemli olan bazı başlıklar önerildi ancak uygulama sürecine öneriler getirilmedi. Süreç, başarının tadını çıkartabilmeleri için festival karar vericilerinin ve yöneticilerinin uygulama anlayışlarına bırakıldı.
Her yıl güncellenecek olan bu kitapçık, festivallerini gerçekleştiren kurumların festival sonrası bize ileteceği “FESTİVAL BİLGİ FORMU”ndan derleyeceğimiz bilgileri de içerecek.
Yine bu kurumlar, festival süresince karşılaştıkları zorlu olayları ve bunların üstesinden gelebilmek için geliştirdikleri çözüm yollarını, festival anekdotlarını paylaştıkları takdirde bu sorunlar, çözüm yolları ve anekdotlar ilgili başlıklar altında kitapçıkta yayınlanacak. Böylelikle edinilen deneyimler kitapçıklar aracılığıyla ilgilisiyle buluşacak, gerçekleşen bilgi paylaşımı sayesinde kazanılan tecrübeler ve edinilen birikim festival bilincimize aktarılmış olacaktır.
Talep edeceğiniz FESTİVAL BİLGİ FORMU’nu doldurduktan, festival logosu ya da afiş örneği ile birlikte bize göndermenizi bekliyoruz.

Kolaylıklar dilerim.
Ömer Şahinbaş

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: