Direklerarası logo 2012 - Kopya (640x618)

“Sanat iltifat gördüğü toplumlarda gelişir”

“Marifet İltifata Tabidir”

DİREKLERARASI SEYİRCİ ÖDÜLLERİ

Direklerarası Seyirci Ödülleri Seçici Kurul Üyelerinin, Türkiye ve KKTC de sahne açan tiyatroların sezon oyunlarında başarılı buldukları sanatçıları, Halk Jürisi  (Seyirci)  olgusu ile değerlendirdikleri bir ödüllendirme sistemidir. 2014 yılından itibaren yurtdışındaki tiyatrolar da takip edebildiğimiz ölçüde değerlendirmelerimiz kapsamında paylaşılacaktır.

2001 sezonundan başlanan bu seyir, değerlendirme ve ödüllendirme programına, 2007 den itibaren “İstanbul dışında da Tiyatrolar var” tespitinden yola çıkarak; Anadolu Tiyatroları, 2010 dan itibaren KKTC Tiyatroları;  2014 yılından itibaren de yurtdışındaki tiyatrolar takip edebildiğimiz ölçüde değerlendirme programımıza girmiştir.

2012 den beri de Eğitim Fakülteleri son sınıf öğrencileri ve mezunlarından oluşan ayrı bir Seçici Kurul yapısıyla “Çocuk Oyunlarının Değerlendirme ve Ödüllendirme Projesi” uygulanmasıyla; ileride “Sertifikalı Çocuk Tiyatrolarının” oluşması, “Formasyonları Yetersiz Çocuk Tiyatrolarının” sistem dışında bırakılmasını sağlayacak bir alt yapının oluşması için öncü uygulamalar başladı.

Seçici Kurul Üyeleri, sezon oyunlarını performans ve tasarım kategorilerinde değerlendirirken, aldıkları haz duygularını ölçüt alarak seyrederler ve değerlendirmelerini de eleştirel olmayan seyirci bakış açısıyla yaparlar.

Bölgelerine göre “Başarılı” olarak Ödüle değer bulunan Tiyatrolar, Oyuncu ve Tasarımcılar açıklanarak ödülleri törenle takdim edilir.

Ödüle aday oyunlar değerlendirilirken, oylamalar sadece oyunu seyreden Seçici Kurul Üyeleri arasında yapılır.

Türkiye’deki diğer Tiyatro Ödülleri, genel olarak Sanat Kurumları, Ticari Kuruluşlar ve Aileler tarafından verilmektedir. Bu Tiyatro Ödüllerinin ortak özelliği jüri yapılarını Aile Bireyleri, Eleştirmenler,  Öğretim Üyeleri ve Tiyatro Sanatçılarının oluşturmasıdır.

Tiyatro Kültürünün ve Tutkusunun yaygın olduğu ülkelerde uygulanmakta olan  “Halk Jürisi” (Audience – Zuschauer) “Seyirci” olgusu ile Türkiye’de ilk ve tek değerlendirme ve ödüllendirme sistemi, Direklerarası Seyircileri tarafından başlatılmış ve uygulanmaktadır.

Direklerarası Seçici Kurul Üyeleri, Sahne Sanatları ile doğrudan emek, eğitim ve ticari ilişki içinde bulunmayan Tiyatroyu seven, irdeleyen, talep eden değişik yaş ve meslek guruplarından oluşan Tiyatro Tutkunlarıdır…

Direklerarası Seyircilerinin

Çocuk Oyunları ile ilgili Açıklaması

(Temmuz 2013)

 “Çocuk Oyunlarını seyrederken dikkate alınan kriterler; “Çocuk Tiyatrolarında yaratıcı yöntem ve uygulamaları hayata geçiren, uluslararası boyutta ve evrensel nitelikte yapımları sunan çalışmalar” olmaktadır.

Bu kapsamda oyunlar değerlendirilirken;

Tecrübeli oyuncular tarafından sahnelen,

Didaktik olmayan,

Çocuğun Yaratıcılığını ve Yeteneklerini öne çıkartan,

Ufuk açan ve Gözlem yapmayı destekleyen sunumlar de göz önünde tutulmaktadır.

“Tiyatro Seyretme Alışkanlığı”  çocuklarımıza verilebilecek öncelikli hedeftir.

Çocuklar seyirci olarak gidecekleri oyunları kendileri seçemediklerine göre; Seyredilecek Oyunu“ KİM SEÇİYOR?” sorusunun cevabı Aileye, Öğretmenlere ve Okul Yöneticilerine ağır bir sorumluluk yüklemektedir.

Çocuklar, oyunları oyuncularla bütünleşerek seyrederler. Sunulan kifayetsiz oyunlar nedeniyle “yarının seyircisi” çocuklar tiyatrodan uzaklaşabilmektedirler.